COFO2016

Ormancılık Komitesi (COFO) 2016 başlıyor

FAO Birleşmiş Milletlerin ormancılıkla ilgili “ihtisas kurumu”.  FAO’daki en üst düzey karar ve müşavere platformu ise her iki yılda bir toplanan “Comittee on Forestry-COFO- Ormancılık Komitesi”.

2010 yılından itibaren COFO toplantılarına katılma fırsatı buldum. Bunları http://www.carfu.org/?p=590 adresinde paylaşmaya gayret gösterdim.

Bu seneki COFO toplantısı, diğer bir ifade ile 23. Dönem COFO toplantısı 18-22 Temmuz 2016 tarihlerinde Roma’da FAO Genel Merkezinde düzenlenecek.

http://www.fao.org/about/meetings/cofo/en/ adresinde program,  gündem, belgeler vs. yayınlanmaya  başladı.

COFO’ nun bu seneki temel gündemi 2015 yılında imzalanan anlaşmalar ve sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmada ormancılığın oynayacağı rol.

Ckk1AwvUUAAoZNI

Bu konulara;

Başlıklı yazılarda değinmiştim.

COFO2016 taslak gündemi http://www.fao.org/3/a-mq351e.pdf adresinde mevcut. Buradan da görüleceği üzere;

Ayrıca;

Ben de, nasip olursa, Akdeniz Ormancılığı Meseleleri Komitesi Başkanı olarak bu COFO’ ya katılmayı planlıyorum.

Bu kapsamda;

  • 20 Temmuz 2016 Çarşamba günü saat 08:30-12:30 arasında düzenlenecek olan “Forest and Landscape Restoration regional initiatives: toward the regionalisation of the Bonn Challenge” konulu Panele “key not speaker” olarak iştirak edeceğim.
  • 21 Temmuz 2016 Perşembe günü düzenlenecek olan “2nd meeting of the Organizing Committee of the V Mediterranean Forest Week” toplantısına katılacağım.
  • 22 Temmuz 2016 Cuma günü düzenlenecek olan “Extraordinary Session of the Committee on Mediterranean Forestry Questions-Silva Mediterranea” toplantısına iştirak edip öğleden sonra döneceğim.

Silva Mediterranea ile ilgili diğer toplantılar http://www.fao.org/forestry/silva-mediterranea/88944/en/ adresinde yayınlanıyor.

Letters for Future