Ekosistem Köprüleri-Yaban hayatı köprüleri

18 Ağustos 2016 tarihli Milliyet’ te “Türkiye’nin ilk yaban hayatı köprüsü bitiyor” başlıklı bir haber vardı.  http://www.milliyet.com.tr/turkiye-nin-ilk-yaban-hayati-gundem-2297052/

Hayırlı olsun.Gerçekten büyük bir ihtiyacı karşılayan bir çalışma. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğümüzü ve Orman Genel Müdürlüğümüzü tebrik ediyorum.

Bu çalışmanın temelinde benim ve arkadaşlarımın büyük bir payı var.

Ben felsefi olarak şuna inanıyorum:Dünya bütün canlıların ortak mekanı. Bir yönetim modeli ile açıklayacak olursak, tüm canlılar ve cansız varlıklar genel kurul üyeleri. İnsanlar ise yönetim kurulu. Üyelerimizin haklarını korumak, onlarla beraber hareket etmek durumundayız.

Büyük bir yol yapıldığında canlıların yaşam alanlarını parçalıyoruz. Belki de yavru ceylanla annesi bir daha bir araya gelemiyor. Su yolları, göç yolları, yavrulama mekanları, beslenme alanları tamamen kopuyor birbirinden.

Bu eksikliğin giderilmesi de bize düşüyor.

2005 yılı Ekim ayında Yunanistan’a gitmiştik eşim Züleyha Belen ile birlikte. http://www.gonder.org.tr/?p=3467 Atina Havaalanından şehre girerken görmüştük ilk defa böyle bir köprüyü. Hayvanlar pek de farkına varmadan ve rahatsız olmadan karşı tarafa geçebiliyorlardı. Bir nevi tünelin üstünden geçer  gibi. Aklımda yer etti ama o yıllarda eyleme geçemedik. Zaten o zaman Ağaçlandırma Genel Müdürlüğünde idim.

2007 yılında Orman Genel Müdür Yardımcılığına atandım.

2009 yılı Nisan ayında “İklim Değişikliği görüşmelerine” katılmak için Almanya’ nın Bonn şehrine gitmiştik. http://www.gonder.org.tr/?p=3533 Şimdi Bonn’da UNCCD Sekreteryasında çalışan Mehmet Demirci de benimle beraberdi.

Bir görüşme için Almanya Çevre Bakanlığına uğramıştık. Masada bir dergi gördüm, kapak sayfası “ekosistem köprüleri” idi. Derler ya “bir şimşek çaktı”.

Dergiyi aldım, resmini çektim, hemen Orman Genel Müdürü Osman Kahveci Beye mesaj yazdım.

Buradan döner dönmez Orman Harita ve Fotogrametri  Müdürlüğü ,Orman Biyolojik Çeşitliliğini İzleme Başmühendisliğimiz kanalı ile konu hakkında çalışmaya başladık. Zaten ne zaman zor bir konu olsa Cemil Ün ve Cengiz Akın’ ın yönetiminde olan bu Müdürlüğü bulurduk. Son derece harika ve yetişmiş elamanları vardı. Kapatılması pek de uygun olmadı bence.

Bir kaç ay sonra ilk resmi yazımız ve raporlarımız hazırdı.

9 Eylül 2009 tarihinde Çevre ve Orman Bakanı Sayın Veysel Eroğlu imzası ile Ulaştırma Bakanlığına gönderilen  ilk yazımız:

14492432_925914934179485_4443800985510798237_n

Tabi bu yazının ardında büyük bir çalışma ve ekip vardı.

Rapor: Ekolojik yapılar_rapor

Parafların ve Eklerinin olduğu resmi yazı: EKOSİSTEM KÖPRÜLERİ_resmiyazı-paraflar

Resmi yazıda yer alan isimler ise şöyle:

  • Tülay Meydan Kocaman- Başmühendis
  • Cengiz  Akın- Orman Harita ve Fotogrametri Müdür Yardımcısı
  • Cemil Ün- Orman Harita ve Fotogrametri Müdürü
  • İsmail Belen- Orman Genel Müdür Yardımcısı
  • Osman Kahveci- Orman Genel Müdürü
  • Dr. Mahir Küçük-Müsteşar Yardımcısı
  • Prof. Dr. Hasan Zuhuri Sarıkaya-Müsteşar

Grecesmühlen-yakınındaki-A20-üzerindeki-yeşil-köprü

İnsanın emek verdiği bir projenin hayata geçmesi çok güzel. Hatırladığım kadarı ile Orman Genel Müdürlüğünde ilk defa Mersin’de bir çalışma yapılmıştı. Zamanın Daire Başkanı Mustafa Yurdaer ve Mersin Orman Bölge Müdürü Mustafa Gözükara’ yı hayırla yad ediyorum.

Bu yazıyı 2016 itibari ile İstanbul Orman Bölge Müdürlüğünde çalışmakta olan Tülay Meydan Kocaman’ ın yardımları ile kaleme aldım. Kendisine müteşekkirim.

Oda arkadaşım Ayhan Çağatay da 2003 yılında gittiği Japonya’da buna benzer çalışmalar gördüğünü, döndüğünde ilgili arkadaşlara güzel bir sunum yaptığını anlattı. Yazılarını bekliyoruz sevgili Başkanımın.

 

 

 

 

 

Letters for Future